Resources
Testimonials
Plans
Sign in
Sign up
Resources
Testimonials
Plans
AI tutor
Welcome to Bytelearn!
Let’s check out your problem:
d
(
1
)
=
8
d(1)=8
d
(
1
)
=
8
d
(
n
)
=
d
(
n
−
1
)
×
(
−
5
)
d(n)=d(n-1)\times(-5)
d
(
n
)
=
d
(
n
−
1
)
×
(
−
5
)
\newline
What is the third term?
View step-by-step help
Home
Math Problems
Grade 8
Percent of a number: tax, discount, and more
Full solution
Q.
d
(
1
)
=
8
d(1)=8
d
(
1
)
=
8
d
(
n
)
=
d
(
n
−
1
)
×
(
−
5
)
d(n)=d(n-1)\times(-5)
d
(
n
)
=
d
(
n
−
1
)
×
(
−
5
)
\newline
What is the third term?
Find Second Term:
First, let's find the second term using the recursive formula
d
(
n
)
=
d
(
n
−
1
)
×
(
−
5
)
d(n) = d(n-1) \times (-5)
d
(
n
)
=
d
(
n
−
1
)
×
(
−
5
)
.
d
(
2
)
=
d
(
2
−
1
)
×
(
−
5
)
=
d
(
1
)
×
(
−
5
)
=
8
×
(
−
5
)
=
−
40
d(2) = d(2-1) \times (-5) = d(1) \times (-5) = 8 \times (-5) = -40
d
(
2
)
=
d
(
2
−
1
)
×
(
−
5
)
=
d
(
1
)
×
(
−
5
)
=
8
×
(
−
5
)
=
−
40
.
Find Third Term:
Now, let's find the third term using the second term we just found.
d
(
3
)
=
d
(
3
−
1
)
×
(
−
5
)
=
d
(
2
)
×
(
−
5
)
=
−
40
×
(
−
5
)
=
200
d(3) = d(3-1) \times (-5) = d(2) \times (-5) = -40 \times (-5) = 200
d
(
3
)
=
d
(
3
−
1
)
×
(
−
5
)
=
d
(
2
)
×
(
−
5
)
=
−
40
×
(
−
5
)
=
200
.
More problems from Percent of a number: tax, discount, and more
Question
Johnny bought an oil painting originally priced at $80 but on sale for
50
50
50
% off. After
10
10
10
% sales tax, what was the total cost?
\newline
`$`____
Get tutor help
Posted 8 months ago
Question
It costs `$40` to buy
4
4
4
ironing boards. If the ironing boards all have the same price, how much does it cost to buy
1
1
1
ironing board? ` $`_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
Whitney buys a lamp online for
$
93
\$93
$93
. If shipping and handling are an additional
10
%
10\%
10%
of the price, how much shipping and handling will Whitney pay?
\newline
$
\$
$
_
_
_
_
_
\_\_\_\_\_
_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
9
9
9
-foot roll of plastic wrap costs
$
5.40
\$5.40
$5.40
. What is the price per inch?
\newline
$
\$
$
_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A store purchased canoes for
$
300
\$300
$300
and sold them for
$
435
\$435
$435
. What percentage is the mark-up?
\newline
Write your answer using a percent sign (
%
\%
%
).
\newline
_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A ceramic vase was originally priced at
$
100
\$100
$100
but went on sale for
50
%
50\%
50%
off. If Ernesto bought the ceramic vase and paid
12
%
12\%
12%
sales tax, how much did he pay in total?
\newline
$
\$
$
____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
12
12
12
-foot roll of aluminum foil costs
$
7.20
\$7.20
$7.20
. What is the price per inch?
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
15
15
15
-foot roll of paper towel costs
$
9.75
\$9.75
$9.75
. What is the price per inch?
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
20
20
20
-foot roll of ribbon costs
$
8.00
\$8.00
$8.00
. What is the price per inch?
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
6
6
6
-foot roll of fabric costs
$
4.50
\$4.50
$4.50
. What is the price per inch?
\newline
$
\$
$
______
Get tutor help
Posted 1 year ago
Related topics
Algebra - Order of Operations
Algebra - Distributive Property
`X` and `Y` Axes
Geometry - Scalene Triangle
Common Multiple
Geometry - Quadrant