Bytelearn - cat image with glassesAI tutor

Welcome to Bytelearn!

Let’s check out your problem:

Celia bought a bag of 12 goldfish for 
$3.
What is the cost of 1 goldfish?

$

Celia bought a bag of 1212 goldfish for $3 \$ 3 .\newlineWhat is the cost of 11 goldfish?\newline$ \$

Full solution

Q. Celia bought a bag of 1212 goldfish for $3 \$ 3 .\newlineWhat is the cost of 11 goldfish?\newline$ \$
  1. Calculate Total Cost: Determine the total cost of the bag of goldfish and the total number of goldfish.
  2. Calculate Cost per Goldfish: Calculate the cost of one goldfish by dividing the total cost by the number of goldfish.

More problems from Approximation percent word problems