Resources
Testimonials
Plans
Sign in
Sign up
Resources
Testimonials
Plans
AI tutor
Welcome to Bytelearn!
Let’s check out your problem:
A
16
16
16
-cup bottle of bleach costs
$
5.76
\$5.76
$5.76
. What is the price per quart?
\newline
$
_
_
_
\$\_\_\_
$___
View step-by-step help
Home
Math Problems
Grade 6
Unit prices with customary unit conversions
Full solution
Q.
A
16
16
16
-cup bottle of bleach costs
$
5.76
\$5.76
$5.76
. What is the price per quart?
\newline
$
_
_
_
\$\_\_\_
$___
Convert cups to quarts:
Convert cups to quarts since
1
1
1
quart
=
4
= 4
=
4
cups.
\newline
16
16
16
cups
÷
4
\div 4
÷
4
cups/quart
=
4
= 4
=
4
quarts.
Calculate price per quart:
Calculate the price per quart by dividing the total cost by the number of quarts.
\newline
$
5.76
÷
4
\$5.76 \div 4
$5.76
÷
4
quarts =
$
1.44
\$1.44
$1.44
per quart.
More problems from Unit prices with customary unit conversions
Question
Johnny bought an oil painting originally priced at $80 but on sale for
50
50
50
% off. After
10
10
10
% sales tax, what was the total cost?
\newline
`$`____
Get tutor help
Posted 8 months ago
Question
It costs `$40` to buy
4
4
4
ironing boards. If the ironing boards all have the same price, how much does it cost to buy
1
1
1
ironing board? ` $`_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
Whitney buys a lamp online for
$
93
\$93
$93
. If shipping and handling are an additional
10
%
10\%
10%
of the price, how much shipping and handling will Whitney pay?
\newline
$
\$
$
_
_
_
_
_
\_\_\_\_\_
_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
9
9
9
-foot roll of plastic wrap costs
$
5.40
\$5.40
$5.40
. What is the price per inch?
\newline
$
\$
$
_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A store purchased canoes for
$
300
\$300
$300
and sold them for
$
435
\$435
$435
. What percentage is the mark-up?
\newline
Write your answer using a percent sign (
%
\%
%
).
\newline
_____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A ceramic vase was originally priced at
$
100
\$100
$100
but went on sale for
50
%
50\%
50%
off. If Ernesto bought the ceramic vase and paid
12
%
12\%
12%
sales tax, how much did he pay in total?
\newline
$
\$
$
____
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
12
12
12
-foot roll of aluminum foil costs
$
7.20
\$7.20
$7.20
. What is the price per inch?
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
15
15
15
-foot roll of paper towel costs
$
9.75
\$9.75
$9.75
. What is the price per inch?
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
20
20
20
-foot roll of ribbon costs
$
8.00
\$8.00
$8.00
. What is the price per inch?
Get tutor help
Posted 1 year ago
Question
A
6
6
6
-foot roll of fabric costs
$
4.50
\$4.50
$4.50
. What is the price per inch?
\newline
$
\$
$
______
Get tutor help
Posted 1 year ago
Related topics
Algebra - Order of Operations
Algebra - Distributive Property
`X` and `Y` Axes
Geometry - Scalene Triangle
Common Multiple
Geometry - Quadrant